Programmeringsspråket D: Inbjudan till vässardag 2020-10-15
Vi på Mejsla träffas på vässardagar var tredje vecka. Det är en del av vårt kompetensutvecklingsprogram, och ofta bjuder vi även in externa. Under hösten 2020 träffas vi på distans via Google Meet.
Agenda

Programmeringsspråket D startade som ”ett bättre C++” men har under åren utvecklats till att bli mer än så. Johan Dykström ger en introduktion till språket med tonvikt på områden där D skiljer sig ifrån t.ex. C++ och Java, såsom inbyggt stöd för kontrakt och enhetstester.
Frivilliga förberedelser
Den som vill experimentera själv med D rekommenderas att installera stöd för D i IntelliJ genom att följa instruktionerna på https://github.com/intellij-dlanguage/intellij-dlanguage.
Tider
Torsdagen 2020-10-15 kl. 9.00-10.30
För att vi ska slippa avbrott under presentationen är det bra om alla ansluter till mötet en stund före klockan 9.00.
Pris: Gratis
Det kostar ingenting att vara med på vår vässardag.
Anmälan
Anmäl dig till kompetens@mejsla.se och ange namn, mobilnummer och gärna också vilket företag du jobbar på så skickar vi dig en länk till Google Meet.
Vi uppskattar om vi har alla anmälningar senast vid lunch onsdagen 2020-10-14.
Kontaktperson: Fredrik Fornwall
Känner du någon mer som skulle vara intresserad av kompetensutveckling tillsammans med oss på Mejsla? Tipsa då om vår kompetenssida.